logo-03

2. Hafta

Haftanın Videosu

Bebeğim

Araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı bir gebelik, doğum ve doğum sonrası için önemli bir dönemdir. Anne adayları, iyi bir hamilelik dönemi geçirmek, rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için gebe kalmayı planladıklarında mutlaka doktorlarına başvurup, genel bir kontrolden geçmelidir. Hamilelik öncesi bu muayenenin en önemli amacı, anne adayının gebe kalmadan önce var olan risk faktörlerini belirlemek, tıbbi destek ve bilgi vermektir, durum kontrol altına alındıktan sonra gebeliğe başlamasını sağlamaktır. Ayrıca hamileliği takip edecek ve doğumu gerçekleştirecek olan hekimi tanıyıp, diyalog kurmanız açısından da ilk ziyaret önemlidir. 

Gebelik öncesi dönemde bebeğinizde oluşabilecek bazı sakatlıkları önlemek için folik asit takviyesi yapılmaktadır. Folik asit, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahip olan B vitamini türevidir. Günde alınan 400-800 mikrogram folik asit, nöral tüp defekti denilen bebekteki omurga açıklıkları gibi merkezi sinir sistemi anomalilerini yüzde 50’ye yakın oranında azaltır. Folik asit içeren besinler, koyu yeşil yapraklı sebzeler,t üm tahıllar ve kuru baklagillerdir. Folik asit özellikle genetik şifremizin yapıtaşları olan DNA yapımında görev alır. 

Peki ne zaman gebe kalabilirsiniz?

Adet dönemi 28 gün süren bir kadında (adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar olan süre olarak hesaplanmalı) yumurtlama, adetin 14. günüdür. Adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak, 14. güne denk gelir. Tabii herkes 28 günde adet olmaz. Önemli olan yumurtlama sonrası 14 günün sabit olmasıdır. Yani 30 günde adet oluyorsanız, 30’dan 14 çıkardığınızda geriye 16 kalır. Bu da adetin. 16. günü yumurtlama oluyor demektir. Eğer 24 günde bir adet oluyorsanız, adetin 10. günü yumurtlama gerçekleşiyor anlamına gelir.  Bu tarihten 2-3 gün önce başlayarak, 1 hafta boyunda 2 günde bir cinsel ilişkide bulunmak hamile kalma şansını artıracaktır. Yani 14. gün olarak yumurtlama günü hesaplandı ise 14’ten 3 gün önce ve 3 gün sonrasını hesaplarsak 11-17. günler arası gün aşırı ilişki demektir bu. Peki neden gün aşırı ilişki? Çünkü yumurta sadece 36 saat yaşıyor, sperm ise 72 saat. Her gün ilişkiye gerek kalmıyor. Sağlıklı, bir sorunu olmayan çiftlerin her ay gebe kalma şansları yüzde 25’ken, 6 ayda yüzde 60, bir yılda yüzde 80 oranındadır. Hemen hamile kalmadıysanız moralinizi bozmaya gerek yok, denemye devam edin.

Haftaya Özel

Henüz gebelik yok  

 • Gebelik planı yapıyorsanız, mutlaka doktorunuza gidip muayene olun. Gelişebilecek sorunlar için gerekli önlemleri almanın ve hamilelik öncesi bazı testleri yaptırmanın tam zamanı.
 • Folik asit almaya başladınız değil mi? Günlük 400 mikrogram folik asit, bebekteki omurga problemlerini yüzde 70’ini azaltacaktır.
 • Eğer bağışıklığınız yok ise Kızamıkçık (Rubella) aşısını olabilirsiniz. Ama unutmayın ki, bu bir canlı aşıdır ve 3 ay hamile kalmamanız gerekir.
 • Sağlıklı bireylerin her ay hamile kalma şansı ayda yüzde 25 civarındadır. Yumurta, yumurtlama sonrası sadece 36 saat canlı kalır. Dolayısı ile kendi adet döngünüze göre ne zaman hamile kalabileceğinizi öğrenmek için doğru bir hesaplama yapmalısınız. Detaylı bilgi için ilgili bölümü mutlaka okuyun.

Doktoruna Sor

 1. Aldığım bazı ilaçlar var bunlar güvenli mi ?
 2. Sigara içiyorum ne zaman bırakmalıyım ?
 3. Aile hikayem ve geçirdiğim hastalıklar yüzünden riskli gebelik gurubuna giriyor muyum?
 4. Gebelik öncesi hangi testleri yaptırmalıyım?
 5. Yaptırmam gereken herhangi bir aşı var mı ?
 6. Gebe kalabilmem için en uygun zaman hangi zaman (Adetin hangi günleri) ?
 7. Folik asit ne zaman almaya başlamalıyım ?
 8. Doğum kontrol hapı kullanmayı ne zaman bırakmalıyım ?
 9. Evimizde kedimiz var ne yapmalıyım ?