logo-03

Prof. Dr. Tolga Ergin

Prof. Dr. Tolga Ergin
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Perinatolog

1966 yılında Ankara’da doğdu.

Öğrenimini Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde tamamladı.

1991’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1996’de Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde ihtisasını tamamladı.

Akabinde Ankara Bayındır Hastanesi’nde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalışmaya başladı. Bir yıl süren Özel Bayındır Hastanesi pratiğinde yurt içi ve yurt dışı eğitimlerine devam etti. Kadın Doğum Bölümü’nde endoskopik cerrahi ameliyatlarını gerçekleştirdi ve Ankara Bayındır Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nin kuruluş ve açılışında rol aldı.

1998 yılında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaya başladı. 1999 yılında yardımcı doçent olarak akademik kariyerine başlayan Tolga Ergin, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Bölümü’nün kurulmasında görev aldı. Bu süreç içerisinde Almanya’da Saarland Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Prenatal Tanı Ünitesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Departmanı’nda eğitimlerine devam etti. 2000 yılında The Fetal Medicine Foundation tarafından Down sendromu için bir tarama testi olarak dünyada yeni başlayan ense kalınlığı tarama testinin eğitimlerine katıldı ve departmanının Türkiye’de bu programı eğitimleri tamamlayarak kullanan ilk departman olmasını sağladı. 2001 yılında Ankara’da düzenlenen “Tivak 2001, 9. İnfertilite ve Üreme Kongresi”nde yaptığı bir çalışmayla birincilik ödülü aldı.

2003 yılında Doçent unvanı alan Dr. Tolga Ergin, aynı yıl İstanbul Acıbadem Sağlık Grubu’nda çalışmaya başladı.

2003-2010 yılları arasında Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nün Direktörlüğü görevini sürdürdü; sırası ile Kadıköy Hastanesi, Bakırköy Hastanesi, Bağdat Caddesi, Ataşehir Tıp Merkezi Yüksek Riskli Gebelikler Ünitelerinin kurulması ve yapılandırılmasında önemli rol oynadı. Bu dönemde ayrıca, özel ilgi alanı olmasının yanı sıra Almanya ve Fransa’da aldığı eğitimlerle de bağlantılı olarak, kadınlarda idrar kaçırma sorununun tedavisi için Acıbadem Hastanesi bünyesinde Ürojinekoloji Bölümü’nü kurdu.

2009 yılında ise, Acıbadem Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak görev aldı.

2011 yılında sağlık bakanlığı tarafından Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelikler) alanının bir üst ihtisas olarak kabul edilmesinden sonra bu zamana kadar yaptığı çalışmalardan ötürü kendisine Perinatolog (Yüksek Riskli gebelikler Uzmanı) ünvanı verildi.

2011 yılında hem kendi kliniğinde hem de Memorial Ataşehir Hastanesinde çalışmaya başladı. Burada normal jinekoloji ve obstetrik pratiğinin yanında Perinatoloji (yüksek Riskli Gebelikler) bölümünü kurdu.

2017 yılında Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Profesör unvanı aldı.

Kendisi halen yüksek riskli gebeliklerin (amniyosentez, CVS, detaylı ultrasonografi-doppler, intrauterin gelişme geriliği, erken doğum, preeklampsi, çoğul gebelikler, tekrarlayan gebelik kayıpları vb) yanı sıra; endoskopik cerrahi (laparoskopik over kisti, myom, dış gebelik operasyonları, histeroskopik polip-myom vs) alanlarında da yoğun olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Tolga Ergin’in yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış 100’ün üzerinde makale ve bildirisi, 30’a yakın kongre konuşması ve birçok kitaba katkısı ve çevirileri mevcuttur. Türk Jinekoloji Derneği, İstanbul Jinekoloji Derneği, Türk Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği, Türk-Alman Jinekoloji Derneği, Türk Ürojinekoloji ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği üyelikleri olan Prof. Dr. Tolga Ergin evli ve iki erkek çocuk babasıdır.