logo-03

Konserve tüketmek, anne adayları için uygun bir seçenek mi?

Konserveler, botulizm riski taşıyan, zehirlenmeye sebep olma ihtimali yüksek gıdalardır. Konservelerin tüketimi konusunda ilk yapılması gereken, çözdürme konusunda hassas olunması gerektiğidir. Dondurulmuş gıdaları çözdürürken kalorifer üzerinde veya oda sıcaklığında çözünmeye bırakmamak gerekir. Donmuş gıdaların daha hızlı çözünmesi için mümkün olduğu kadar küçük parçalar halinde paketlenerek dondurulmalıdır.

Çözüldükten sonra tekrar dondurmayın!

Çözdürülme sırasında gıdanın içindeki bakteriler çoğalmaya başlar. Yeniden dondurulursa içindeki bakteriler ölmez sadece çoğalmaları yavaşlar, gıda ikinci kez yeniden çözdürüldüğünde, birinci çözdürmede çoğalan bakteriler daha da artacaktır. En iyi yöntem buzdolabında bekleterek çözdürmedir. Çok ısı değişikliği olmazsa oda ısısında da çözdürebilirsiniz. Kalorifer peteğinde veya sıcak su altında çözdürme yöntemi uygulamayın. Bakteri oluşma riski aratacaktır.

Güvenli konserve nedir?

Ambalajının sağlam, akıntısız, kokusuz, deliksiz, passız ve bombesiz; son kullanma tarihinin gelmemiş, güvenilir bir gıda üreticisi tarafından üretilmiş ve bakanlık tarafından onaylı olması gerekir. Kutuyu açtığınızda kokusunun, renginin içindeki gıdayla uyumlu olması; köpüksüz olması gerekir. Her mevsim her yiyeceğin tazesine ulaşmak mümkün değildir. Gebelik süresince, özellikle ilk aylarda aşerme olarak da bilinen bazı besinleri tüketmeyi aşırı isteme durumu yaşayabilirsiniz. Böyle zamanlarda veya yemek hazırlarken pratik olması açısından konserve gıdalara yönelebilirsiniz.