logo-03

Meme büyümesi ve hassasiyeti ilk üç ay sonunda azalıyor

Özellikle hamileliğin ilk 4-7’inci haftalarında en sık görülen şikayetlerdendir biri, meme büyümesi ve hassasiyetidir. Hamileliğin ilk 3 ayı boyunca ve bazen de gebelik sırasında devam edebilir. Genellikle ilk 3 ay sonunda göğüslerdeki bu büyüme ve hassasiyet azalıp geçecektir. Hamile kaldıktan iki hafta sonra östrojen ve progesteron hormonlarının artışına bağlı olarak göğüsler büyür ve yağ dokuları hızla dolmaya başlar. Bu durum meme büyümesi ve hassasiyeti sebebidir. Ayrıca göğüslerde artan kan akımı da bu hassasiyet ve büyümeye katkıda bulunur.

Gebelik boyunca aldığınız kiloların yaklaşık 500 gr’ı göğüslerinizde bulunmaktadır. Aynı zamanda göğüs uçları da belirginleşir ve hassaslaşır. Yavaş yavaş göğüslerin koyu alanı daha da koyulaşır. Merak etmeyin, ilerleyen haftalarda bu koyu alanda Montgomery tüberkülleri denen küçük çıkıntılar belirir. Bunlar terleme bezleridir ve nemlenmeyi sağlar.

Ne yapılabilir?

Özellikle pamuklu sportif sütyenler rahatlık sağlayabilir. Göğüse tam oturan rahat, destekli, kalın askılı, terletmeyen sütyen tercih edilebilir. Balenli ve meme ucunu tahriş edebilecek dolgulu sütyen kullanmamakta fayda var. Hamilelik ilerledikçe, göğüslerin büyümesini de düşünerek doğru sütyen kullanmayı planlamalısınız. Hassas meme uçlarını ılık su ile silmek yeterlidir.