logo-03

Merve’nin hamilelik günlüğü psikolojik değerlendirme

Tanışalım! Merhaba, ben Merve. Dün bir çocuk sahibi olacağımı öğrendim! Dünyalar benim oldu. Yaşadığım mutluluğun ve heyecanın tarifi yok. Ama aynı zamanda kafamda birçok soru var. Ben de bir günlük tutmaya karar verdim. Böylece aklımdaki her sorunun cevabını sizlerle paylaşabilir ve bu serüvende birlikte olabiliriz. Haydi sohbetimize başlayalım! Hamile olmak Ben geldim! Size söz verdiğim gibi, ilk araştırmamı yaptım da geldim. Altıncı haftada olduğum için ilk öğrenmem gereken bilgileri okudum. Çünkü hamile olduğumu öğrendiğim ilk an, hamilelik sürecine hazır olmadığımı fark ettim. İş başa düştü ve güvenli kaynaklardan bilgilerimi topladım.

Öncelikle hanımlar, bildiğimiz üzere hem psikolojik hem de fizyolojik değişimler geçireceğiz. Bu süreçleri önceden bilmek, hamileliğimizi ve anneliğe hazırlık sürecini huzurlu ve rahat geçirmek için çok önemli. Bu değişimlerin başında hormon dengeleri geliyor. Bunların etkileri fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psikolojik olarak ortaya çıkıyor. Bilinçaltımızın derinliklerinde yatan kaygılar ve korkular ise bu değişimlerden yararlanarak bir anda su yüzüne çıkarmış.

İlk defa karşılaşılan sorular/sorunlar

Hamilelik nasıl geçecek? Bedenim ne kadar değişecek? Nasıl bir anne olacağım? Çocuğumla nasıl bir ilişkim olacak? Fiziksel, biyolojik, psikolojik etkileri neler olacak? Sosyal hayatım bitecek mi? İş hayatım ne kadar etkilenecek? Eşimle ilişkimize ne olacak, beni beğenecek mi? Çocuk bakımında kimler bana yardımcı olacak, kimler iyi gelecek?

Her hamile eşsiz ve özel olduğu için bu sorulara tek bir cevap yokmuş. Ama tek bir yaklaşım var o da pozitif yaklaşım. Her sürecin her anın tadını çıkarın. Kilo mu aldık? Tamam. Bir kaç ay sonra tekrar vereceğimi kendime söyleyebilirim. Nasıl bir anne olacağım? Mükemmel anne olmak zorunda değilim! Yeterli bir anne olacağım. Ayrıca bu soruları da tek başıma sorup cevaplamayacağım! Partnerime, aileme ya da herhangi konuşmak istediğim biriyle duygu değişimlerimi paylaşabilirim. İşte tüm bunları yaparsam hiçbir değişim beni korkutamaz!