logo-03

Mükemmel bir anne olabilir miyim?

Hamileliğim ilerledikçe, annelik hevesim ve bebeğim için yapabileceklerim de artıyordu. Herhangi bir anne değil, ‘mükemmel anne’ olmalıyım diye düşünüyordum. Bu düşüncelerimde kaybolmamak için bir psikoloğa başvurmam gerektiğine karar verdim. İlk seansta bahsettiğim değişimlerin normal olduğunu ve herkeste yaşandığını duymak, başka değişimlerin de geleceğini da öğrenmek beni rahatlattı. Kendimi anlatırken hayalini kurduğum mükemmel anne olma fikirlerinden bahsettim. Psikoloğun yüzünde oluşan tebessümden anladım ki, biz hamileler hep aynıyız.

Annelerin kaygıları

Kendime sürekli sorduğum ‘Mükemmel bir anne olabilir miyim?’e açık ve net bir cevap aldım: ‘Mükemmel anne diye bir şey yoktur!’ Mükemmellik sendromu, ‘daha iyi, daha fazla ve daha doğru’ olmaya çalışmakmış. Bu davranış, sadece anneyi değil çocuğu da etkiliyormuş. Öncelikle anneye artık rahat uyku yok çünkü sürekli bir şeyleri az yaptığını düşünerek kendini suçluyor. Hep daha iyi bakım vermeliyim, daha çok ilgilenmeliyim, ağlatmamalıyım gibi aşırı sorumluluk yükleniyor. Sonrasında da bunu takip eden stres ve kaygı artışı, beraberinde depresif ruh halini getiriyor. Çocuk ise hep düzeltildiği ve kusursuzlaştırıldığı için gerçek hayata atıldığında sorunlarla başa çıkmakta zorlanıyor. Başarısızlık yaşadığında, yıkılıyor ya da kendisi de mükemmeliyetçi oluyor.

Annenin doğru tavrı ne olmalı?

Anne ‘meli,malı’ kelimelerini kullanırsa, kendinde baskı oluşturuyor. Aslında zorunluluk içeren bir yaklaşıma gerek yok. ‘Meli-malı’ yerine ‘sa’ daha iyi… ‘Normal doğum yapmalıyım’ yerine ‘Normal doğum yaparsam iyi olur’ denmeli. ‘Ağladığında hep yanında olmalıyım’ yerine ‘Ağladığında ona ulaşabilirsem iyi olur’ denmeli. Mükemmel değil, yeterince annelik Mükemmel anne değil, yeterli anne olmak bizi bu kötü senaryolardan uzak tutacaktır. Yeterli anne, çocuğuyla sürekli değil yeterince kaliteli vakit geçiren, erken ya da geç değil, çocuğunun hazır olduğu kadarıyla eğitim ve bakımını sağlayan, özerkliğini destekleyen annedir. Sosyal medya ya da toplumda çizilen ‘en iyi anne’ modelleri örnek alınsa iyi olur fakat bunu bir kural haline getirmemek de fayda var.