logo-03

Sık idrara çıkmak anne adaylarını yorabilir

İlk haftalarda rahminizin büyümesine bağlı olarak rahim, idrar torbasına baskı yaparak sık idrara çıkmaya yol açabilir. İlerleyen haftalarda ise artan gebelik hormonu, böbrek kan akımını artırır ve sık idrar çıkma şikayeti devam edebilir. Azalan idrar çıkarma şikayeti, son aylarda rahimin aşağıya yani idrar torbasına baskısının yapmasıyla tekrar ortaya çıkabilir. Sık idrara çıkma masum bir şikayettir ancak sizi biraz yorabilir. Özellikle son haftalarda bazı hamilelerin ‘O kadar çok sık tuvalete gidiyorum ki, neredeyse hayatımı tuvalette geçireceğim’ dediğini çok duyarız. Evet, sık idrara gidilir ancak çok az idrar yapılır çünkü idrar torbası aslında dolmamıştır. Bebeğin idrar torbasına yaptığı basınç nedeniyle öyle hissedilir.

Önlem olarak;

  • Her ihtiyaç duyduğunuzda tuvalete gidin, idrarınızı yapın ve yaparken öne doğru biraz eğilin (Bu şekilde idrar torbanızı daha rahat boşaltırsınız)
  • Gece idrar yapmayı azaltmak için yatmaya yakın sıvı tüketiminizi durdurun
  • Sıvı alınımınızı kısıtlamayın ancak çay ve kahve tüketimini azaltın
  • Kegel egzersizlerini aklınıza geldikçe uygulayın

Perine hijyenine dikkat edin. Burada önemli olan nokta sistit, yani idrar yolu enfeksiyonunu atlamamaktır. İdrar yapmakta zorluk ve yanma gibi şikayetlerin varlığında, mutlaka doktorunuza haber verin.